Bezpečí dětí na internetu
Pokud má vaše dítě k internetu přístup, pak byste jako rodič měl zajistit jeho bezpečí. Ono totiž ani neví, co vše na něj ve virtuálním světě číhá. Jak dítě obeznámit se zásadami bezpečnosti?
Pravidla
V první řadě musíte vždy stanovit jasná pravidla, která dítě nesmí překročit. A nejedná se pouze o pravidla typu, kolik času mohou trávit na počítači, ale také na jaké stránky mohou či nesmí zavítat a hlavně, co mohou sdílet. To už tam totiž zůstane navždy.
Osobní údaje
Seznamte své dítě s tím, co to jsou osobní údaje. Udělejte spolu seznam informací, které o sobě na internetu nesmí sdílet, a která nesmí nikam psát. Např. adresa, telefonní čísla, místo, kam chodí do školy apod.
Stahování
Domluvte se, že dítě nebude bez vašeho svolení do počítače nic stahovat. Ať už se jedná o nějakou hru, nebo film, nikdy nevíte, jestli se pod odkazem neskrývá nějaký vir. Nejdříve vše prozkoumejte vy, a až poté dejte svolení ke stažení.
Nebezpečné odkazy
Informujte svého potomka o nebezpečných odkazech, na které nesmí klikat. Jsou to odkazy, které obsahují náhodná písmena či číslice a už od pohledu se zdají podezřelá. Malé děti to ovšem nemusí rozeznat, proto je varujte, ať neklikají na žádné odkazy, které jim přijdou emailem z neznámé adresy, nebo na které narazí na facebooku.
Sociální sítě
Dětem byste měli vysvětlit, jak se na sociálních sítích správně chovat. Pokud už mají věk na založení facebooku, twitteru a podobných sítí, pak by na ně měli vstupovat dostatečně informovaní. A jestliže ještě nedosáhli dostatečného věku, pak zde existují platformy dělané pro děti, jako např. Alik.cz. Je to něco jako sociální síť pro děti a je naprosto hlídaná. Existují zde přísná pravidla a správci vše bedlivě kontrolují, takže pobyt zde je pro děti bezpečný.
Chatování s neznámými
Každý malý člověk by měl vědět, že chat s neznámými lidmi je krajně nebezpečný. Nikdy nemohou vědět, kdo se skrývá na druhé straně. Vyprávějte dětem příběhy lidí, kteří takovým způsobem někomu naletěli a varujte je před tím.